Postitatud 21.02.2023

Suusasõprade lemmikrajad

Suusasõprade lemmikrajad

Eestis on suurepäraseid suusaradu, kus enda oskuseid lihvida, värsket õhku nautida ja kilomeetreid koguda. Hea ülevaate ja värske info radade ning nende seisukorra kohta leiab Terviseradade lehelt www.terviserajad.ee. Mõnusaid suusaradu on Eestis palju ja igaühel on võimalik soovi korral kasvõi oma kodu lähedalt sobiv leida.

Mart Kevin Põlluste, Eesti perspektiivika suusatiimi Team Nordic Jobs Worldwide juhtfiguur pakkus oma abi ja teadmisi, et meeskonda toetava Holm panga kliente ja sõpru rõõmustada kasuliku infoga, kaardistades ära Eestis vähem ja rohkem tuntud suusarajad.

Mart Kevin alustab juttu sügava kummardusega nende inimeste suunal, kes radade korrashoiu eest hoolt kannavad. Sportlased teavad, kui palju aega kulutavad ja vaeva näevad rajameistrid, et suusasõpradel oleks mõnus radadel liuelda. Ta ütleb, et nende tiim, kuhu kuuluvad paljud ambitsioonikad sportlased, nagu Eestit viimasel taliolümpial esindanud Henri Roos, aga ka Alvar Johannes Alev, suusaorienteeruja Mattis Jaama, Estoloppeti superstaar Merilin Jürisaar ja noored talendid Uku Leipalu, Olle Ilmar Jaama, Kätlin Kukk jt on kamba peale suusatanud läbi praktiliselt kõik Eesti rajad. Ta toob välja meeskonna vaieldamatud lemmikud.

Haanja rajad ja suusakeskus

Alustame lõunast, Eesti oma alpidest ehk Haanjast ja liigume mööda Eesti erinevaid radu põhja suunas. Võrumaale omasel kuplilisel maastikul leiame vabariigi kõrgeima kõrgustiku, milleks on Haanja. Mart Kevini sõnul leiab Haanjas endale sobiva raja nii pühapäevasuusatajast nautleja kui kõva spordimees. „Igaühele midagi! Saab end proovile panna maratonirajal, kus tõusunurk küündib kohati 30 kraadini ja laskumised on nii tehnilised, et nõuavad tähelepanelikkust ka tugevatel sportlastel. Võib aga valida ka rajad, kus saab nautida ilusaid pikki ja laugeid laskumisi ning kus tõusud pakuvad pigem silmailu, kui et panevad higistama. Haanja märksõnaks ongi vaheldus“, ütleb Mart Kevin, kes arvab, et Haanja on täis imelisi paiku. „Looduskauneid kohti, kus oma sportlikku päeva fotole jäädvustada, leidub iga käänaku ja künka taga. Haanja maratonirajal võib aga ilusa ilmaga tekkida tunne, nagu sõidaks “päris” mäestikus,“ õhkab Mart Kevin, keda tõmbab mägine maastik. Haanjas asub ka suusakeskus, mida saavad kasutada nii sportlased kui harrastajad. 

Huvitav on kõrva taha panna, et Haanjas sulab lumi alati viimasena. Mart Kevin mainib, et eelmisel aastal kohtas Haanjas lund veel 17. mail. „Tundub mõistusevastane, aga mõned aastad tagasi käisime Haanjas 1. mail suusatamas. Haanja suusaradadel möllavad neli tubli meest, kes on oma kogemuste ja oskustega teinud raja, mida võrreldakse maailma parimatega,“ ei jäta Mart Kevin enda teada.

Värska & Verhulitsa - vähe tuntud kuid super mõnusad rajad

„Haanja kõrval on meile väga südamelähedane ka Värska, kus kohalike suusaradade eest hoolitsevad paar tulihingelist spordifänni,“ tunnustab Mart Kevin. „Tihti pannakse just seal kunstlumekahurid tööle ühtede esimestena Eestis ja seeläbi tagatakse kvaliteetne kilomeetrine ring Värska kooli külje all kohe peale esimeste külmakraadide saabumist,“ sõnab ta. 

Paar kilomeetrit eemal looklevad Verhulitsa kauni männimetsa vahel mõnusalt mängleva reljeefi peal ühe kuni viie kilomeetrised suusaringid. „Täpselt paraja raskusastmega profiil, mis sobib nii algajale sportlasele, harrastajale kui ka nõudlikumale trennihundile,“ arvab Mart Kevin, kes juhib tähelepanu asjaolule, et tegemist on Eesti kõige kagupoolsema suusarajaga, kus suusaradade parklas võib kohata ka piirivalvureid patrullkäiku tegemas. „Parem selleks valmis olla, kui et ootamatust kohtumisest kohkuda,“ arvab suusamees.

Lähte 

„Tartu lähistel asuvas Lähte alevikus paiknev suusarada on paljudele Tartu inimestele saanud südamelähedaseks tänu headele ja hästi hooldatud radadele. Peamine suusarada lookleb ümber kohaliku järve ning suusaradade pikkused varieeruvad 1, 2, 3 ja 5 km vahel,“ jagab Mart Kevin kasulikku infot selle piirkonna suusavõimaluste kohta. „Rajal on olemas valgustus ning lisaks paikneb Lähte vaatetorni küljes live-kaamera, mille kaudu saab reaalajas raja tingimusi jälgida. Rajameister postitab pidevalt Instagrami kontole rajameister rajaolude kohta infot,“ hindab Mart Kevin Lähte suusaraja lisaväärtusi kõrgelt. Ta annab soovituse ka neile suusasõpradele, kes soovivad nautida ennekõike rahulikku ja kergemat suusatamist, soovitades neil proovida heade looduslike lumeolude korral Lähte-Vedu suusarada, mille kogupikkuseks on ligikaudu 10 km. „Kevadeti on võimalik sõita Lähte põldudel koorikut, mille vabadust võiksid kõik suusatajad korra elus proovida,“ elavneb Mart Kevin vaid sellele võimalusele mõeldes.

Jõulumäe

 
Mööda läänerannikut jõuame Jõulumäele, mida iga noor suusataja on vähemalt korra külastanud, sest seal toimub igal talvel vähemalt üks võistlus! Mart Kevin iseloomustab Pärnumaal asuvat suusakeskust, mida iseloomustavad mõnusad männimetsad, luited ja suurepärased suusarajad. „Jõulumäel on kerge profiiliga loodusliku lumega suusarajad, kus saab nautida privaatsust ja omapärast loodust. Võrreldes Lõuna-Eestiga on Jõulumäe veidi lumevaesem piirkond, kuid siinsed super rajameistrid suudavad igal aastal lumekahurite ja üle suve hoitud kunstlumega valmistada tippklassi suusarajad, kus pole tunda ühtegi ebatasasust,“ on Mart Kevin rajameistritele tänulik. „Kunstlumerajad tehakse Jõulumäel pigem kitsamad, kuid väga paksu põhjaga. Tänu sellele püsivad rajad ka hiliskevadeni, kui päike paistab ja ilmad on mõnusalt soojad. Kuniks veel kevadel radu hooldatakse, on sellisel ajal kvaliteetsel suusarajal Eestis suusatamine ainulaadne feeling, mida saab nautida vähestes kohtades Eestis,“ jagab Mart Kevin kiitust Jõulumäe suunal. 

Palivere

„Viimaste aastate parim rajaleid meie jaoks Läänemaal on sealne ainus päris suusakeskus Paliveres,“ võtab Mart Kevin lühidalt kokku selle kandi võimalused. Ka sealsele rajameistrile jagub Mart Kevinil vaid kiidusõnu. „Arvestades, kui lame on Läänemaa, leiab Palivere rada vägagi hästi Pikajalamäe tõusumeetrid üles ja keerutab mitmel korral seal üles-alla, muutes raja vaheldusrikkaks ja mitmekülgseks. Lisaks osaliselt valgustatud suusarajale on seal ka aegajalt avatud liftiga kelgu- ja tuubinõlv,“ kirjeldab Mart Kevin Läänemaa talvespordikeskust ja arvab, et kuue kilomeetri pikkune rada on väärt avastamist!

Aegviidu/Kõrvemaa/Jäneda/Valgehobusemäe

Aegviidu ümbruses leiame radade võrgustiku, mis pakub tallinlaste jaoks võrratuid suusaelamusi. Mart Kevin sõnab, et just seal on põhjaeestlasel ideaalne võimalus Tartu maratoniks valmistuda. „Kõrvemaa-Aegviidu-Nelijärve-Jäneda-Valgehobusemäe 65km pikkune ring on hea proovikivi. Kogu raja pikkuses on sees klassikajälg, mis küll vahelduvate lumesadude tõttu võib kohati olla kerge lume all, kuid Kõrvemaa ja Valgehobusemäe keskuste radu hooldatakse pidevalt,“ ütleb sportlane ja toonitab, et kes autoga sõita ei armasta, saab suusatama tulla rongiga ja jätta oma asjad Aegviidu tervisedepoosse, mis on 50 m kaugusel rongijaamast.

„Rajad algavad rongijaama kõrvalt ja saab valida, kas suunduda Kõrvemaa poole või Presidendi matkarajale, mida mööda võimalik jõuda ka Valgehobusemäe matkarajale,“ juhatab kõiki neid radu ise korduvalt läbinud sportlane. Inspiratsiooni pakkuvaid ideid Mart Kevinil jagub. Ta puistab neid kui käisest, pakkudes välja idee suusatada keskusest keskusesse, pidada vahele väike fika (rootsi k: mõnus paus), teha paaristõuketrenni Valgehobusemäe matkarajal, mis on 8 km pikk ja ristub Presidendi matkarajaga, kulgeda Kõrvemaa radadel piki oose läbi puutumata metsade ja rabade, kus 19 km ja 24 km rajad, jne, jne. Suusamees hoiatab, et Presidendi rada, mis on 10 km pikk (Aegviidu-Nelijärve-Jäneda) on suhteliselt kitsas ja jalakäijate poolt rohkem ära käidud ning arvestama peab maantee ületustega. „Kui aga peres on lumelaua või mäesuusa huvilisi siis Valgehobusemäe tõstukiga nõlv ootab avastamist,“ lõpetab ta põneva ja infot täis loetelu.

Pirita

„Lõpetame avastamisretke pealinnas. Valisime Tallinna radadest just Pirita, sest tegemist on ilmselt ühe Eesti kõige kasutatuma terviserajaga. Tallinlasele sobivaks treeningpaigaks on kindlasti ka Nõmme, Keila, ja mõni teinegi lähikandi rada! Sõltub, kus keegi elab ja kuhu mugav minna,“ teatab Mart Kevin oma liikumistele mõeldes. „Kui lund rajale piisavalt sajab, lookleb kesklinnast vaid kümne minuti kaugusel Pirita jõe ääres looduskaunis rada. Tasub meeles pidada, et tipptundidel võib rajal olla rahvast üsna palju ja parkimisega võib raja lähedal keeruline olla,“ mainib Mart Kevin ja soovitab läheneda pigem Kloostrimetsa ja Velotreki poolt ning üle Lükati suusasilla sõites, kus enamasti rahulikum ning mõnusam omas tempos kulgeda. „Raja omapäraks on pigem tasane reljeef, mille sisse jäävad lühikesed, järsemapoolsed jõe ürgoru tõusud. Meile endale meeldib nendel tõusudel näiteks lühikesi tõusukiirendusi teha - proovi ka,“ esitab Mart Kevin väljakutse kõigile.

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2023. Holm Bank AS