Rauno Klettenberg: keerukuste ületamine teeb elu huvitavaks

Postitatud 31.12.2021

Holm panga tegevjuht Rauno Klettenberg tunnustab Holmi pere pingutusi viimase aasta jooksul ja kinnitab, et vaatamata ebakindlale ajale on üheskoos hästi hakkama saadud. Õppimine varasematest kriisidest ja keskendumine krediidikvaliteedi hoidmisele on hoidnud panga seljataguse turvalise. Aastalõpuintervjuus võttiski ta kokku peamised õnnestumised ja õppetunnid, millega uuele aastale vastu minna.

Ta tsiteerib tuntud Kanada kultuurikriitikut ja psühholoogi Jordan Peterson’i, et kui kõik väljakutsed ning raskused inimese teelt ära võtta ja katsumusi elus ei ole, siis inimene edasi ei arene ja võib seetõttu rahulolu kaotada. „Nagu olen ka oma elus kogenud, on õnnestumine vahel tähtsam kui lihtsalt püsiv õnnetunne. Ootamatud olukorrad, sisemine stabiilsus ja pühendumine on need, mis viivad sihile,“ võtab Klettenberg kokku ka viimase aasta.

2021. aastat iseloomustavatest märksõnadest toobki Holmi juht kõigepealt välja pandeemia, pidevalt üles ja alla liikuvad ootused. Otseselt puudutas see teatud majandusharusid ja nende töötajaid. Kõik ärid ja majapidamised on püüdnud ennast käimas hoida, aga piirangud on jätnud oma jälje sissetulekutele.

„Põhiline, mida ebakindluse taustal Holmis fookuses oleme hoidnud, on krediidikvaliteet. Seda on õnnestunud parandada – mittetöötavate laenude osakaal on langenud. Tegime klientidega aktiivselt koostööd, olime paindlikud, leidsime vastastikku sobivaid lahendusi. Paindlikkus tõigi selle aasta tulemuse, kliendid suudavad jätkuvalt oma laene teenindada ning julgevad kaasata meid oma heade plaanide elluviimisesse,“ selgitab Haapsalust pärit kodumaise panga juhatuse esimees.

Lõppevasse aastasse tuldi laenuportfelliga 58 miljoni euro mahus ja juba augusti lõpuks tõusis see üle 65 miljoni. Septembris-oktoobris toimus küll mõningane mahu vähenemine, kuna II pensionisamba rahaga maksti olulisel määral laene enneaegselt tagasi. Samas, kuna Läti turgu pensionisambaga toimuv ei puudutanud, on seal tugev kasv jätkunud ning see on aidanud kogumahtu kompenseerida.

Ärilaenude osas ning hoiuste segmendis on pilt Holmi jaoks olnud julgustav ja nii läbi aasta. Seetõttu lõpeb aasta ka mõõdukas plussis. „Portfell on meil kasvus, uus müük on kasvus,“ on Klettenberg üldarengutega silmanähtavalt rahul.

Mis andis aga aasta suurima õppetunni? „Välisturg. Ambitsioonid olid olemas, aga laienemisega tuleb tegeleda tasakaalukalt. Uutele turgudele me sel aastal ei läinud ning uuel aastal on plaan tänavust analüütilisemat laienemisstrateegiat hoides siiski mõningaid edusamme saavutada. Lätis on meil õnnestunud hoogsalt kasvada ning seal on meie soov oma turuosa üha jõulisemalt ja kvaliteetselt laiendada. Eestis on aga turuosa ja ka konkurents turul küllaltki suur, siin on meie kasvuvõimalused pigem orgaanilised ning kasvu kiirus rahulikum. Kasvuambitsioon saab olla ikka üle piiri vaatamine,“ kirjeldab Klettenberg Holm panga plaane.

Kasvav majandus

Holmi juhi sõnul on majandus tervikuna kriisist hästi välja tulnud. „Seda näeme maksepuhkusel olevate laenude väikesest osakaalust. Nagu tervel turul, nii ka meil. Numbrid kinnitavad, et investeerimisotsuseid on tehtud julgemalt kui aasta tagasi,“ räägib Klettenberg.

Finantssektor on tema sõnul tugev, süsteemset riski on vähem. Eraisikute hoiuste maht on pidevalt kõrge ning pangad on valmis erinevate projektide rahastamiseks laenu andma. Eriti on see hoogu andnud kinnisvarasektorile, kus hinnad on eluasemelaenu madala intressimäära toel ja pensionisambast välja võetud raha omafinantseeringuga tegemas üha uusi rekordeid.

„Inimestel on tekkinud vaba raha ja otsitakse investeerimisvõimalusi - mitu IPO-t on näidanud, et ka börsile tulnud aktsiate järele on suur nõudlus. Kinnisvara on investeerimiseks lihtne ja arusaadav. Samas Euroopa Keskpank on teinud mitmeid otsuseid, mille eesmärk on üha kuumenevat majandust rahustada ning inflatsiooni piirata – tõenäoliselt näeme alanud aastal mõningast kasvutempo langust,“ rääkis Rauno Klettenberg.

Soodne majanduskeskkond on julgustanud ka Holmi oma investeeringuid jätkama. Panustatud on nii meeskonna kasvu kui ka toodete ja teenuste arendusse. „Kõige suuremad investeeringud on meil läinud tehnoloogiasse – jätkasime juba eelmisel aastal alanud uuendustega uude iseteeninduskeskkonda ning viime üha rohkem tooteid üle uuele platvormile. Tänu sellele on laenutaotlemise protsess meie klientide jaoks muutunud tuntavalt lihtsamaks ja mugavamaks. IT saab olema ka alanud aastal meie üks olulisi arengusuundi – äsja liitus meie tiimiga ka tugeva sektorikogemuse ja värske visiooniga uus IT-juht ning plaanid on küllaltki ambitsioonikad,“ kinnitas Holmi esimees.

Tema kinnitusel ongi Holmi uue aasta teenusearendused seotud ennekõike lihtsamate ja mugavamate laenutoodete ja kaardilahenduste pakkumisega. Lisaks olemasolevate teenuste parendamisele on kohe-kohe käivitumas ka senisest palju laiemaid kasutusvõimalusi pakkuv virtuaalkaart.

Hästitoimiv tööpere

Holmi tiim on alates pangalitsentsi saamisest 2019. aastal palju kasvanud ning kuigi Klettenbergi hinnangul on iga inimese liitumine teinud organisatsooni professionaalsemaks ja võimekamaks, on suurema seltskonna puhul tulnud hakata rohkem läbi mõtlema koostöö ning kommunikatsiooni korraldamist.

„Meil on väga tubli ja teotahteline kollektiiv ning kõik pingutavad selle nimel, et suudaksime ühise tegevuse tulemusel oma klientidele paremat teenust pakkuda. Äsja läbiviidud rahulolu-uuring näitas, et kuigi meeskond tervikuna on ühtehoidev, on üksikute tiimide koostoimimises teatavaid kohti, mida saab veelgi parandada ja läbi mõelda. Minu uusaastasoov olekski see, et suudaksime teha organisatsiooni siseselt sujuvamat koostööd ja teineteist protsessidesse paremini kaasata - see aitaks kõigil osakondadel ja töötajatel luua rohkem sünergiat ning hoida üldist toonust ja head tuju,“ usub Klettenberg.  

Tema sõnul on viimastel kuudel käivitunud initsiatiivid seda üheshingamist hoogustanud – nagu näiteks igakuised ühisaktsioonid tervise ja heaolu parandamiseks ning loodetavasti ka uuel aastal eesseisvad ühisüritused teineteise hobide ja huvialade tundmaõppimiseks.

„Veedame sedavõrd suure osa oma päevast kolleegide seltsis tööd tehes. Mul on siiralt hea meel näha, kui hästi meie inimesed omavahel läbi saavad ja kuidas kõik teineteiselt nii töö küsimustes kui ka isiklikes muredes ja rõõmudes tuge ja tunnustust leiavad. Oleme kujunenud hästitoimivaks tööpereks – ja just sellise perega on kõige põnevam uue aasta uutele seiklustele vastu minna,“ ütles Holmi juht.

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2022. Holm Bank AS