Holm panga läbi viidud uuringust selgus, et kuigi ligi pool mikroettevõtjatest on kriisi tõttu investeeringutest loobunud, panustavad mõõdukalt optimistlikud ettevõtjad jätkuvalt tulevikuplaanidesse. Suurem osa vastajatest, kes investeeringuid kavandavad, plaanivad panustada sel ja järgmisel aastal kuni 10 000 eurot, kuid leidus ka neid, kes kavatsevad oma ettevõtte kasvu investeerida rohkemgi.
Holm panga uuring viidi läbi kuni 10 töötajaga ettevõtete seas ning ühtekokku võttis uuringust osa 300 üle Eesti tegutsevat mikroettevõtjat. 58% neist vastas, et loobus 2020. aastal kriisi tõttu oma investeeringuplaanidest – leidus nii projektide ajutiselt külmutajaid kui ka neid, kes plaanidest sootuks loobusid.
„Arenguplaanidest taganemine oli kriisi ajal valutum, kui töötajate arvu või nende töötasu vähendamine,“ selgitas uuringust peegeldunud tendentsi Holm panga juhatuse esimees Rauno Klettenberg.
Tema sõnul on täna meeleolud mikroettevõtete seas mõõdukalt optimistlikud. Kuigi 48% vastanutest ütles, et neil napib jätkuvalt kindlustunnet investeeringute teostamiseks, on ülejäänud 52% ettevõtetest valmis kaaluma sel ja järgmisel aastal uute arendusprojektide käivitamist. Üle poole investeeringuplaanidega edasi liikuvatest mikroettevõtetest kavatseb panustada 2021-2022. aastal oma arendusprojektidesse kuni 10 000 eurot.
„10 000 eurot oli kõige levinum investeeringutele kavandatav summa viie töötajaga ettevõtete seas. Kuue kuni kümne töötajaga ettevõtete seas oli kõige enam neid, kes plaanivad käesoleval ja järgmisel aastal investeerida kuni 50 000 eurot. Vähe leidus mikroettevõtjaid, kes olid valmis ettevõttesse tegema 100 000 euro või suurema rahasüsti,“ lisas ta.
Holmi juhi sõnul on mikroettevõtete investeerimisjulgus majanduse tervise seisukohalt oluline näitaja, sest kuni 10 töötajaga ettevõtted moodustavad täna Eestis registreeritud äriühingutest valdava enamuse.
“Mikroettevõtted on olulised tööandjad, maksumaksjad ja majanduse elavdajad. Julgustame mikroettevõtjaid pankade poole pöörduma, sest summad, mis aitavad mikroettevõtetel jätkusuutlikult edasi toimida ja kasvada, ei pea olema suured,” rääkis ta. Klettenberg lisas, et kui laenu soovival ettevõttel ei ole piisavalt riske maandavaid tagatisi, siis Holm pangas on võimalik taotleda täiendavat käendust ka KredExi või Maaelu Edendamise Sihtasutuse toel.
Rauno Klettenberg tõi ka välja, et mikroettevõtete investeerimisplaanide juures on kõige olulisem ettevõtja ja panga vaheline avatud suhtlus – koos võimalusi arutades leitakse sageli viis, kuidas ettevõte saab oma plaanid ellu viia. “Pakume ettevõtjatele just nende ärimudeliga sobivaid paindlikke lahendusi ning toetame neid personaalselt nii laenu taotlemisel, kui kogu kliendisuhte jooksul,” sõnas Klettenberg.
Holm Bank AS on Eesti kapitalil põhinev pank, millele on tegevusloa andnud Euroopa Keskpank. Holmile kuulub Liisi kaubamärk, millega eelmisel aastal tähistati 25 tegutsemisaasta täitumist. Holmi toodete hulka kuuluvad Liisi järelmaks, väikelaen ja krediitkaart, ning Holmi ärilaenud ja hoiused. 2020. aastal viis ettevõte Holmi kaubamärgi ka Lätti ning alustas teenuste osutamist Rootsi turul.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830