Holm panga laenuosakonna juht Mari-Liis Sepp selgitab, mis on autolaenu ja autoliisingu erinevused ja millal eelistada üht teisele. Kui ees seisab autoost, siis enamasti ei käida kogu raha ise välja, vaid kasutatakse pangapoolset finantseerimist liisingu või laenu näol. Finantseerimise saamiseks tuleb pangale esitada taotlus, mille pank läbi vaatab ja ühtlasi hindab taotleja krediidivõimekust. Inimkeeles tähendab see, et pank püüab kindlaks teha, kas tagasimaksed on inimesele jõukohased. See on iga panga kui vastutustundliku laenaja kohustus. Kui pank on veendunud, et taotleja suudab tagasimaksed probleemideta teostada, saab sooviavaldaja positiivse vastuse, valib endale sobiva pikkusega maksegraafiku ning seejärel saab sõlmida laenulepingu. Siinkohal tulebki mängu oluline erinevus liisingu ja laenu vahel. Kasutades autoliisingut jääb auto omanikuks pank ja inimene on kasutaja rollis. Sellest tuleneb liisinguga kaasnev kohustus sõlmida autole kaskokindlustus, sest pank, kes on auto omanik, soovib olla kindel, et õnnetusjuhtumi korral suudab auto kasutaja auto jälle korda teha. Kui aga inimene on valinud autolaenu, saab auto omanikuks tema ise, mitte pank. Mõlemal juhul tuleb teha tagasimaksed pangale valitud maksegraafiku alusel, mis võib küündida kuni 10 aastani, kuid otsus, kas sõlmida lisaks ka kaskokindlustus, jääb autolaenu puhul inimese enda teha. Sellegipoolest on mõistlik riske maandada ja sõlmida kohustuslikule kindlustusele lisaks ka kasko.
Juba mõnda aega on finantsteemadel kõneainet andnud euribori jätkuv tõus. Tõepoolest, euribori peale tuleks mõelda ka autoostu puhul. Enamasti kuulub autolaen väikelaenude kategooriasse, mis üldiselt ei ole euriboriga seotud ja see omakorda tähendab, et maksegraafik, mille inimene lepingut tehes kokku lepib, jääb kehtima kuni lepinguperioodi lõpuni ja euribori muutused kuumakseid ei mõjuta. Küll on aga autoliising tavaliselt seotud euriboriga ja liisingu puhul tuleb valmis olla, et iga kuue kuu tagant võib maksmisele kuuluv summa olla eelnevast erinev. Praeguses euribori tõusutuules tuleks liisingut kaaludes kindlasti läbi kalkuleerida kuumaksed hüpoteetiliselt kõrgema euriboriga, olemaks kindel, et aja jooksul muutuv makse üle jõu ei hakka käima.
Millal siis eelistada liisingut ja millal autolaenu? Liisingulepingu summad algavad 10 000 € juures ja võivad küündida päris kõrgele, mis võimaldab soetada ka päris kalli auto. Autolaen jääb enamasti kuni 25 000 € piiresse, mis on sobiv kas soodsama uue auto või kasutatud auto ostuks. Autolaenu puhul pole tarvis sissemakset ega hindamisakti, mis liisingu puhul sõltuvalt müüjast võib osutuda vajalikuks. Ja nagu öeldud, liisingu makseid mõjutab euribor, autolaenu puhul on kuumaksed fikseeritud kogu lepinguperioodiks. Otsus tuleb igaühel endal hoolikalt läbi kaaluda.
Nii autoliising kui autolaen aitab Sul autoostu finantseerida. Aga ära unusta, et mõlema puhul on tegemist krediiditootega, millega kaasnevad nii võimalused kui ka kohustused.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830