Postitatud 03.04.2023

Millele mõelda krediitkaarti soetades?

Millele mõelda krediitkaarti soetades?

Postimees aprill 2023

Holm panga erakliendi panganduse juht Priit Pekarev on kirja pannud peamised mõttekohad, millele pöörata tähelepanu krediitkaartide valikul.

Tänapäeva maailmas on krediitkaardid saanud meie elu lahutamatuks osaks. Need pakuvad mugavust, kindlust ja paindlikkust finantside haldamisel. Kui Sa oled krediitkaardi kasutamises kogenud, siis tõenäoliselt tead, kuidas kaardi loogika toimib. Kui Sul aga krediitkaarti pole, siis alljärgnevalt leiad mõned näpunäited, millele võiksid mõelda, kui kaalud krediitkaardi valimist.

Mõtle läbi, milleks ja kui sageli plaanid krediitkaarti kasutada. Kui Sul on krediitkaarti vaja ennekõike kindlustundeks, et vajaduse tekkimisel on Sul rahalised vahendid olemas, siis pööra kaardi valikul tähelepanu sellele, kas ja millised on kaardi kuu- ja hooldustasud. Kui kasutad kaarti harva, ei ole mõttekas omada kaarti, mille eest maksad püsitasu isegi siis, kui seda ei kasuta ning eelistada tasub püsitasudeta kaarti. Ootamatud kulud võivad kaasneda erinevate elujuhtumitega seoses, on see siis plaaniväline autoremondi vajadus, pesumasina või külmiku vahetamine uue vastu, hea viimase hetke reisipakkumise kasutamine, puhkusel hotelli broneerimine, autorent või mõni muu kulutus, mida Sa ette ei planeerinud.

Tee omale selgeks, kui pika aja jooksul plaanid kaardiga sooritatud ostude eest tagasi maksta. Enamasti on kaartidel kindel intressivaba periood ning tehes tagasimaksed selle aja jooksul Sa intressi ei maksa. Rusikareegel on, et mida lühema aja jooksul tagasi maksad, seda väiksem on intress, kuid korraga tuleb tagasi maksta suurem summa, ning vastupidi. Kui kasutad krediitkaarti pidevalt, tasub kindlasti tähelepanu pöörata, millist maksegraafikut valida.

Püüa aru saada, kui mugav on kaardiga tehtud ostutehingutest ülevaadet omada.  Tänapäeval on pankadel äpid, kus vaid mõne klikiga saad selgeks, millistele ostudele või teenustele oled raha kulutanud ja milline on limiidisumma, mida saad veel sel kuul kasutada. Vajadusel võid ka limiiti juurde taotleda, või selle kasutamise kontrolli all hoidmiseks sellele ise piiri seada.

Kas plastikkaart või virtuaalkaart? Selle otsuse saad teha oma mugavust ja tarbimisharjumusi silmas pidades. Kui nutitelefon on see, mille kodust lahkudes taskusse libistad, siis sobib sulle virtuaalkaart. Kui aga harjumus on kassas tasuda plastikkaardiga ja rahakott ilma kaardita on justkui tühi, siis eelista plastikut. Internetimakseid saad teha mõlemaga.

Turvalisus on alati oluline. Siinkohal on paar väga lihtsat tõde, mida järgida, kui oled otsustanud omale krediitkaardi hankida. Esmalt „ära-tõed“… Ära hoia kaardi koode kaardiga koos rahakotis. Ära salvesta kaardi koode omale äratuntavate nimedega telefoni. Ära sisesta kaardi numbreid kahtlastele veebilehtedele. On ka „jah-tõdesid“ – internetiostudeks lülita sisse „turvalised internetiostud“ ja kasuta 3D Secure kinnitust. Veendu alati, et kaardi koode teaksid vaid Sina. Kui peaksid kaardi kaotama, anna sellest koheselt oma pangale teada ja blokeeri kaart.

Krediitkaart annab Sulle personaalse krediidilimiidi, mida saad kasutada siis, kui vajadus tekib. Aga ära unusta, et krediitkaardiga kaasnevad nii võimalused kui ka kohustused.

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2024. Holm Bank AS