Veidi rohkem kui kaks aastat Holmi perekonnas tegutsenud DevOps inseneri Margus Nõmme sõnul on panganduses väga ebatavaline, et tippjuhi ja tema kui IT-maailma mõistes sisuliselt oskustöölise vahel on vaid üks juht. „Selline õhuke hierarhia ja mitmetasandilise juhtimisstruktuuri puudumine on märk usaldusest töötajate vastu. Igaüks teab, mida temalt oodatakse, ja teeb seda nii hästi kui oskab. Minule väga meeldib sellises organisatsioonis töötada,“ kinnitab ta.
Marguse töö on kanda hoolt selle eest, et IT taristu tõrgeteta töötaks ja et kõik see, mida tarkvara arendajad toodavad, jõuaks sujuvalt ja vigadeta ka klientide ning Holmi kontori töötajateni.
„Mulle endale meeldib töö iseloomustuseks tuua võrdlust, et ma olen justkui moodsa aja torulukksepp – tavaolukorras minu töö vilju isegi väga ei märgata, aga kui midagi läheb valesti, on paanikat ja draamat palju. Kui mina teen oma tööd hästi, siis on arendajatel mugav arendada ning kliendid saavad kogeda kiiret ja tõrkevaba iseteenindust,“ räägib Margus.
„Minu töö iseenesest nii palju uut väärtust ei loo, aga tunnetan iga päev, et minu töö aitab teiste loodud väärtusel esile pääseda. Näen vahel näiteks võimalusi, kuidas uute tehnoloogiate või meetodite juurutamisega on võimalik ühes või teises töölõigus kulusid kokku hoida. Oma unistustes olen mina aga esimene, kes saab teada, kui midagi on halvasti. Selleks hetkeks, kui kasutajad kurdavad, et mingi asi ei tööta nii nagu peaks, saaksin ma juba vastata: "Jah, ma tean. Juba tegeleme parandamisega," naljatleb ta.
Pidev õppimine töö käigus
Margus tunnistab, et Holmis veedetud aeg on teda palju arendanud. „Holm on küll pika ajalooga ettevõte, kuid töökultuur IT-osakonnas ja töös kasutatavad tehnoloogiad on väga kaasaegsed. Mitmed Holmis kasutatavad tehnoloogiad ja lahendused olid mulle siia tööle tulles võrdlemisi uued ja pidin esimestel kuudel väga kiirelt neis orienteeruma õppima. Aga minu jaoks ongi pingelised olukorrad parim õppekeskkond – Holmi teenuse kolimine uuele platvormile paralleelselt minu Holmi tulekuga pakkus just sellist intensiivse õppimise kogemust,“ selgitab ta.
Tehnoloogia on Marguse jaoks olnud alati huvipakkuv valdkond. Esimesed kokkupuuted arvutitega pärinevad tal juba 80ndate lõpust ning kuigi ta on oma enam kui 25-aastasest professionaalsest elust 10 aastat veetnud väljaspool IT-d, on arvutid olnud alati tema jaoks põnev hobi.
„See pole just kuigi tavaline, aga mina võin siiralt öelda, et mulle väga meeldib mu töö – see on minu jaoks endiselt põnev ja väljakutseid pakkuv, sest IT on pidevas arenemises ning iga uus lahendus toob uusi tehnoloogiaid või töövõtteid, mis mind arendavad. Ning vähem oluline pole ka see, et meie ettevõttes märgatakse õnnestumisi ja tunnustatakse selle eest – see motiveerib,“ sõnab ta.
Tiimikultuuri loomine
Margus ütleb, et ta tunneb ka suurt uhkust selle üle, et Holm on pidevas kasvamises ning et tema saab selle kasvu juures olla. „Meie ettevõttes on väga olulisel kohal see, et iga uus meeskonnaga liituja sulanduks – seda ei jäeta lihtsalt orgaanilise protsessina saatuse hooleks. Nii uus tulija kui ka meeskond peavad pingutama, et sulandumine oleks sujuv, tooks töötajas välja tema parimad omadused ja annaks Holmile parima võimaliku tulemuse.Varasemates töökohtades ei ole sellist tiimi kasvatamist tehtud ja mul on väga hea meel, et saan Holmis sellest kultuuriloomest ka ise osa võtta,“ lisab ta.
Tema sõnul on meeskonnatunde loomine ja üheshingamise tekitamine võimalik ka siis, kui töö toimub distantsilt või hübriidselt. Margus töötab Tartust ja kuigi tema tööpäevad kulgevad enamasti üksinda arvuti taga, on tema tööplaanid ja eesmärkide elluviimine tihedalt seotud kolleegide tegemistega.
„Minule töö kodukontoris sobib. See loob võimaluse kavandada paindlikult töiseid ja perekondlikke tegevusi, saan käia last lasteaeda viimas või sealt toomas, koeraga jalutamas, vajadusel teha tööd pigem õhtul (vahel harva ka öösel), kui keegi mind ei sega ja saan keskenduda keerulistele aeganõudvatele teemadele. Ma pole kunagi tundnud ka seda, et töö ja koduste toimetuste piirid hägustuvad – kui teen väikse sirutuspausi või joon kohvi aias või terrassil, siis ei teki kunagi tungi hakata koristama või muru niitma. Ainult lõuna võtab kodus tüütult palju aega – seda tuleb valmistada ning pean muretsema lisaks endale ka koju jõudvate laste tühjade kõhtude pärast,“ kirjeldab Margus elu kodukontoris.
Tema sõnul püüab ta siiski aeg-ajalt kontoris käia, sest talle väga meeldib oma kolleege näha ja nendega kööginurgas lobiseda. „Ja nii mõnegi probleemi saab tegelikult silmast-silma rääkides kiiremini ja sujuvamalt lahendatud, kui Teams'is kirjutades või koosolekut kokku leppides,“ nendib ta.
Mängimine pühib töömõtted
Kuigi Marguse jaoks on töö ja eraelu väga rangelt lahus, leiab teda siiski väga tihti ka vabal ajal arvuti eest. Ta on kirglik arvuti- ja lauamängude sõber ning tema suur lemmik on juba enam kui 20 aastat „Dungeons and Dragons“, mida ta mängib regulaarselt juba viimased 4-5 aastat. Samuti tuleb olla ettevaatlik temaga lauamängudest juttu tehes. Nimelt on tal kodus muljetavaldav mängukollektsioon, kuhu kuulub tänaseks juba üle saja mängu koos kõikvõimalike lisade ja laiendustega ning mis kipub täienema kiirusega kümmekond mängu aastas. „Lisaks leiab mind sageli ka spordisaalist omasuguste amatööridega võrkpalli või sulgpalli mängimas. Need on kiired mängud, mis nõuavad täit keskendumist. Sellel ajal ei saa mõelda töömõtteid või muretseda poolelijäänud arenduste pärast,“ räägib ta.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830