Postitatud 07.06.2023

Kõrged panused hoiuseturul

Kõrged panused hoiuseturul

Kui veel mõni aeg tagasi räägiti põnevusega panustest aktsiaturgudel, siis viimasel ajal trendib hoopis hoius. Hoiuseturu trendide üle arutleb Holm panga hoiuste tootejuht Kristiina Toomei.

Ta juhatab jutu sisse viitega sõnale, mis viimase aasta jooksul pea iga inimese sõnavarasse lisandunud - euribor. „Euribori tõus kiirelt kappava inflatsiooni peatamiseks kütab kirgi üle Euroopa. Kui ühelt poolt on euribor põhjuseks, miks kodulaenud ja autoliisingud kallinevad, siis teiselt poolt on just euribori tõus hoiuse intresside tõusu taga,“ sõnab Kristiina, märkides, et hoiustajatel on seega põhjust rõõmustada, sest pangad, sh Holm pank on viimase poole aasta jooksul märkimisväärselt hoiuseintresse tõstnud.

Kristiina toob esile, et tänasel päeval on Holmi aastase hoiuse intress 4%. „Aastane hoiustamise periood on hoiustajate hulgas kõige populaarsem. Holm pank on mõelnud ette, pakkudes kõrgeid intresse ka pikemaks ajaks kui aasta,“ ütleb ta. Miks on see oluline? „Kellel oleks klaaskuul, mis näitaks hoiuseintresse 12 kuu pärast? Püsivad need praegusel kõrgel tasemel või pigem pöörduvad langusele?“ esitab Kristiina mõned retoorilised küsimused ja vastab neile ise. „Selleks, et ka aasta pärast rõõmustada kõrge hoiuseintressi üle, tasubki sõlmida leping pikemaks perioodiks. Holmis on võimalik hoiuseid sõlmida kuni 5 aastaks. Sellega kindlustad, et kui hoiuseintressid pöörduvad uuesti langusele, on Sinu hoius määratud perioodiks kindlalt intressiga seotud. Lihtne arvutus näitab, et pannes näiteks 10 000 € tähtajalisele hoiusele 3 aastaks, intressiga 3,55%, teenid sellelt summalt hoiuperioodi lõpuks 1080,78 € ning tegelikult on sinu algne hoiusumma kasvanud hoiuperioodi lõpuks 10,8%,“ selgitab Holmi hoiuste tootejuht.

Ta meenutab kõigile, et pankade hoiused on riikliku Tagatisfondi poolt tagatud kuni 100 000 € ulatuses iga inimese kohta igas pangas. See teeb pangas hoiustamise turvaliseks - tegemist on stabiilse ja kindla raha hoidmise ja kasvatamise viisiga.

Kristiina pakub ka väikseid nippe, mida tasub hoiust avades kaaluda.
„Esiteks, suurema summa korral kaalu mitme hoiuse avamist. Tähtajalist hoiust on võimalik enne tähtaja möödumist katkestada, kuid Sul tuleb arvestada, et sel juhul kaotad juba kogunenud intressi. Kui tekib olukord, et vajad mingit osa hoiustatud rahast, saad katkestada mõne oma hoiustest, säilitad aga ülejäänud ja teenid nende pealt intressi edasi,“ ütleb Kristiina.
„Teiseks, ära torma hoiust katkestama, kui näed kuskil veidi kõrgemat intressi. Mõtle läbi, kui palju on Sul juba jõudnud intressi koguneda ja kas on mõistlik see kaotada.
Kolmandaks, eelista vaba raha korral alati hoiustamist lihtsalt raha arveldusarvel hoidmisele! Hoiusta see kasvõi lühikeseks perioodiks, sest ka lühema perioodi intressid on enamasti kõrgemad kui mitte midagi arveldusarvel,“ toob Kristiina välja kolm esmast nõuannet hoiustajale.

Kui Sul on küsimusi, pea julgelt nõu panga spetsialistidega.

Turvalist ja tulusat hoiustamist!

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2024. Holm Bank AS