Postitatud 11.01.2024

Kodu üürimine: milliste kuludega tasub arvestada?

Kodu üürimine: milliste kuludega tasub arvestada?

Kodu üürimine on elus oluline samm ning viimaste aastate muutlikust majanduskeskkonnast ei ole puutumata jäänud ka üüriturg. Lisaks üürihindade muutumisele tuleb üürimisel arvestada ka esmaste ühekordsete stardikuludega, mis võivad kujuneda märkimisväärseks väljaminekuks. Koostöös Kinnisvara24ga panime kokku lühikese ülevaate, kuidas kolimisega seotud kuludega rahaasju planeerida.

Uue üürikodu valimine

Sobiva elukoha leidmiseks tasub teha omajagu eeltööd, näiteks arvutada kokku erinevad üürimisega kaasnevad kulud ning kindlustunde tagamiseks uurida põhjalikult asukoha sobivust, üürileandja tausta, lepingutingimusi. Uuri ka kodukindlustuse kohta ning vajadusel kaalu ka isikliku vara kaitse ja vastutuskindlustuse sõlmimist.

Kuigi esmane üürileping sõlmitakse enamasti aastaks, tasub kaaluda oma uue kodu asukohta ning muid plusse ja miinuseid ka pikemas plaanis. Mõnel juhul võivad pisut kõrgem hind või ühekordsed stardikulud – sealhulgas nii sissemakse kui ka näiteks möbleerimata korteri sisustamine – olla pikaajalise mugava elukorralduse seisukohast mõistlikum valik.

Millised on peamised kulud, millega üürimisel arvestada?

Korteri üürimisel tuleb arvestada mitmete kuludega. Need võivad varieeruda sõltuvalt piirkonnast, korteri suurusest ja tingimustest.

  • Üüri- ja kommunaalkulud võivad varieeruda sõltuvalt piirkonnast, küttesüsteemist, maja vanusest ja seisukorrast, halduskuludest ning ka sellest, kas üürniku kanda jäävad remondi- ja/või laenukulud. Nii võivad kommunaalkulud erineda mitmesaja euro võrra. Korterit üürides küsi kindlasti näha varasemaid arveid.
  • Stardikuludeks tuleks arvestada esimese kuu üür ja samuti võib esimesele maksele lisanduda maakleritasu, mis on Eestis üldiselt samuti ühe kuu üür.
    Tagatisraha suurus võib ulatuda ühe kuni kolme kuu üürisummani. Üürileandjaga kokkuleppel võib seda tasuda ka osade kaupa, kuid sellegipoolest tuleb arvestada märkimisväärse lisasummaga. Tagatisraha võib asendada ka kohustusliku kindlustusega.
  • Täiendavalt võivad lisanduda kolimis- ning sisustuskulud.

Kodu valik on oluline otsus, mistõttu ei peaks ainuüksi ühekordsed stardikulud olema takistuseks endale sobivaima üüripinna leidmisel. Selle probleemi lahendamiseks pakume nüüd Kodu väikelaenu näol võimalust korteri stardikulud hajutada ühekordse suure väljamineku asemel igakuisteks kuumakseteks pikema perioodi jooksul. Kuutasu kalkuleerimiseks võib kasutada Holmi lehel või Kinnisvara24 üürikuulutuste kõrval olevat kalkulaatorit, kuhu on võimalik sisestada oma stardikulude kogusumma ja arvutada välja igakuine kuumakse. Kui soovid oma uut üürikodu hubasemaks muuta ka uue sisustusega või vajad uusi kodutarbeid, on võimalik ka need kulud summa kalkuleerimisel sisse arvestada.

Kodu väikelaen on tagatiseta väikelaen, mille intress ei sõltu euriborist. See võimaldab tasuda fikseeritud kuumakset tervel lepingu perioodil.

Kodu väikelaenule ei lisandu ka lepingu- ega haldustasusid. Huvi korral leiad täpsema info siit.

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2024. Holm Bank AS