Holm panga läbiviidud uuringu kohaselt ei kurda ettevõtjad oma äritegevuse kehva majandusliku tervise üle. Samas peab suur hulk Eesti ettevõtetest tänast majanduskeskkonda investeeringute tegemiseks ebakindlamaks kui koroonapandeemia algusaega. Holmi ärikliendi toodete ärijuht Viljar Lillemägi leiab, et kõigil ettevõtteid finantseerivatel pankadel tasub hakata otsima viise, kuidas äriklientidele laenuandmist paindlikumaks muuta, jälgides samas rangelt vastutustundliku laenamise põhimõtteid
Võrreldes kahe aasta taguse ajaga peab tänast hetke investeerimiseks mõnevõrra või palju halvemaks ligi 60% uuringus osalenud ettevõtetest. Vaid 4% vastanute hinnangul on tänane seis äriprojektidesse panustamiseks toonasest soodsam. Lillemägi sõnul ei nähtunud uuringust, et ettevõtete hoiakut mõjutaks ettevõtte suurus – ettevaatlikku suhtumist investeeringutesse väljendasid nii mikro- ja väikeettevõtjad kui ka keskmiste ja suurettevõtete juhid ja finantsjuhid.
„Nii suur ebakindlus on mõneti üllatav, sest uuringus osalenud ettevõtted on oma äri üldise olukorra suhtes pigem mõõdukalt positiivsed. Üle poole ettevõtjatest kinnitas, et nende ettevõttel läheb täna paremini kui koroonapandeemia algul. Kahe aasta taguse ajaga võrreldes halvemaks hindas oma ettevõtte finantstervist 39% vastanutest,“ rääkis ta.
Tema sõnul peegeldub optimism ka selles, et ettevõtjad mõtlevad üha rohkem uute töökäte kaasamisele ega kaalu koondamisi, ka töötasude tõstmine on uuringu kohaselt päevakorras rohkematel juhtudel kui palkade vähendamine. Uuringus osalenud üle 300 ettevõtja tagasiside näitab, et tänavuse aasta majandustulemuste prognoos on paljude ettevõtete hinnangul üsna hea.
„Ligi 40% ettevõtetest usub, et nende käive jääb möödunud aastaga samasse suurusjärku ning kolmandik vastanutest ennustab käibekasvu. Vaid 15% uuringus osalenud ettevõtjatest usub, et 2022. aasta toob varasema aastaga võrreldes väiksema käibe,“ lisas Holm panga esindaja.
Ometi kinnitas kõigest veerand uuringus osalenud ettevõtetest, et nad plaanivad 2023. aastaks investeeringuid. Lillemägi sõnul on investeerimisjulgusele halvasti mõjunud nii Ukrainas toimuv kui ka hinnatõusud, samuti üle pikkade aastate taas tõusuteele pööranud Euribor.
„Pankadel on tänastes oludes väga suur vastutus. Meie võimuses on toetada majanduskasvu ja ettevõtete head käekäiku – saame aidata rahastada äriplaane, mis avavad ettevõtetele uusi turge, aitavad võtta ette kulusid vähendavateid arendusprojekte, tagavad jätkusuutlikkuse. Pangad peavad muutuma paindlikumaks ja teadvustama, et tänastes heitlikes oludes ei ole enam võimalik hinnata ärikliente aastaid kehtinud šablooni põhjal,“ sõnas ta. See aga ei tähenda tema sõnul, et pangad peaksid julgustama kliente tegema läbimõtlemata laenuotsuseid.
„Otse vastupidi – pangad on kindlasti täna ja tulevikus plaanide jätkusuutlikkuse hindamisel mõõdukalt konservatiivsed. Ärilaenude haldurid ja teised laenude väljastamist toetavad tippspetsialistid peavad oskama hinnata mistahes sektori majandusolusid ning analüüsima iga äriplaaniga seotud võimalusi ja riske. Me peame andma endast parima, et ettevõtted julgeksid oma äri toetavaid projekte ellu viia, aga peame samas seisma hea ka selle eest, et ettevõtete finantsolukord püsiks tugev ning neil ei tekiks laenu tagasimaksmisega raskusi,“ lisas ta.
Holm Bank AS on Eesti kapitalil põhinev pank, millele on tegevusloa andnud Euroopa Keskpank. Holm pangale kuuluvad kaubamärgid Liisi ja Holm. Panga teenuste hulka kuuluvad tähtajalised hoiused, füüsilised ja virtuaalsed krediitkaardid, era- ja äriklientide finantseerimine ning järelmaksud. Pank pakub läbi Raisin platvormi tähtajalisi hoiuseid ka Saksamaal ja Austrias ja omab 100%liselt ettevõtet Holm Bank Latvia SIA, mis tegutseb finantsteenuse pakkujana Lätis.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830