Paljudel eestimaalastel seisab kontol suuremaid summasid vaba raha, mis on saadud pärandusena, olemasoleva kinnisvara müügist, kingituse või dividendidena. Raha kasvatamise asemel hoiab enamus seda igaks juhuks pangakontol, et see vajalikul hetkel kasutusse võtta.
Holm Banki hoiuste tootejuhi Kristiina Toomei sõnul on enamus meist nõukogude pärandi tõttu pigem kehvad säästjad.
„Oleme pidanud elama ajal, mil headest asjadest sai vaid unistada. Sellepärast ei ole üllatav, et vaba raha olemasolul soovitakse kohe oma elujärge parandada. Näiteks panustavad inimesed meelsasti uuemasse autosse, hangivad paremaid kodumasinaid, teevad kodus remonti, käivad perega reisimas,“ sõnas Toomei.
Otsustamine, mida vaba rahaga peale hakata, võtab alati aega. Kontol seisev vaba raha kaotab aga ajaga väärtust ja on täiendav riskide allikas.
„Riske on erinevaid – mõned tulenevad meist endist, teised välistest ohtudest. Kui kontol on suurem summa raha, on inimesel alati võimalik teha spontaanseid emotsioonidel tuginevaid ostuotsuseid, millega kiputakse säästude kallale minema. Lisaks on paljud inimesed sidunud oma kaardikontod internetiostukeskkondadega, mille tagajärjel võivad nende rahale ligi pääseda ka küberkurjategijad. Kõige turvalisem on hoida raha selliselt, et see pole seotud ühegi maksekaardiga ning sellele ligipääsemine vajab teadlikku tegutsemist. Rahale ligipääsemiseks kuluv aeg toimib mõtiskluspausina, et jõuda selgusele, kas on ikka vaja raha nüüd ja kohe kulutada,“ soovitas Holm Banki esindaja.
Tema sõnul on säästude või suuremate sissetulekute kasvatamiseks või kasutamiseks mitmeid võimalusi, millest igaühel on omad head ja vead.
Posti 30, 90504 HaapsaluPärnu mnt. 158/1, 11317 Tallinn
14080830