Postitatud 07.11.2023

AML Conference 2023 – pankade juhtroll rahapesu tõkestamisel

AML Conference 2023 – pankade juhtroll rahapesu tõkestamisel

2. novembril toimus AML Conference 2023, kus Pangaliidu eestvedamisel arutati finantssektori põletavaid teemasid alates rahapesu tõkestamisest põhimakseteenuse kättesaadavuseni ettevõtluses. Aruteludes osalesid pankade, Finantsinspektsiooni, Rahapesu Andmeandmebüroo, Õiguskantsleri Kantselei, mitme ministeeriumi, jt ettevõtete esindajad.

"Makseteenuse kättesaadavus ettevõtluses – finantskaasatuse ja üle- reageerimise (soovimatu de-riskimine) piirid" teemal juhtis paneeli arutelu Monika Tomberg, Holm panga juhatuse liige ja juriidilise osakonna juht. Paneelist jäi kõlama pankade soov oma riskiisu ise määrata ja kliente valida, samas peavad isikute põhiõigused olema tagatud sh ettevõtjatele peab säilima võimalus pöörduda kohtusse oma õiguste kaitseks, mis eeldab võimalust tasuda riigilõiv, mis omakorda eeldab maksekonto olemasolu. Konverentsil tõdeti, et pangad on rahapesuvastase võitluse eesliinil, kus seisavad silmitsi mitmete väljakutsega. Olukorras, kus kurjategijad leiavad üha uusi skeeme ja meetodeid, kuidas panku ära kasutada, on järelevalveasutustel ootus, et pangad üha rohkem ja tõhusamalt kahtlaseid tehinguid tuvastaksid ja raporteeriksid. Arutleti võimalusi võtta appi selles võitluses AI võimekust.

Kokkuvõttes – olgu inimjõul või kõrgtehnoloogia abil – oluline on AML/CTF protsesside efektiivne toimimine.

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2024. Holm Bank AS