Postitatud 02.06.2022

5 soovitust raha säästmiseks

5 soovitust raha säästmiseks

„Parim päev puu istutamiseks oli eile. Järgmine parim päev on täna“, ütleb hiina vanasõna. Elus võid teha plaane, kuid ikka kohtad ootamatusi seal, kus kõige vähem oodata oskad. Igakuised arved kasvavad, kaubad ja teenused kallinevad – raha säästmine tundub sellises olukorras peaaegu võimatu… Tasub siiski algust teha! Kõigepealt tuleks üle vaadata oma igapäevased harjumused – see on finantsplaneerimisel esmane samm. Panime kokku mõned mõtted, kuidas väikesed, kuid läbimõeldud muudatused igapäevarutiinis aitavad raha säästa.

1. Püstita kindlaid eesmärke

Mida täpsemalt Sa määratled eesmärgi, seda konkreetsemalt saad tegutseda. Oluline on enda jaoks läbi mõelda, milleks raha säästad ja millist summat selleks vajad. Seejärel pane paika realistlik ajaraam eesmärgi saavutamiseks.

Oletame, et plaanid endale hobi tarbeks fotoaparaadi soetada. Muide, kõrvamärkusena - kui oled küllalt harjutanud piltide tegemist, võib sellest tulevikus kujuneda ka tulu teenimise allikas! Uuri välja kaamera ligikaudne hind – soovitavalt väikese varuga! Kaamera maksumuse põhjal mõtle läbi, kui pika aja jooksul tahad summa kokku saada ja arvuta välja keskmine summa, mille pead igal kuul kõrvale panema! Kui suudad plaanist kinni pidada, näed kuidas kontole tekib iga kuuga varu ning lõpuks on vajalik summa koos. Lisaks saad kogemuse, et säästmine on võimalik.

2. Maksa iseendale

Üks rahatarkuse põhitõde on – maksa kõigepealt iseendale! Arvete ja muude kohustuslike maksete tasumisel pane osa oma igakuisest regulaarsest sissetulekust säästude jaoks kõrvale. Nii saad hakata looma turvapatja tuleviku võimalike kulude katmiseks. Olukorras, kus vajad näiteks raha ootamatu autoremondi jaoks, ei pea siis jääma järgmist palgapäeva ootama.

3. Vaata oma kulutused üle

Iga päev teeme väikseid oste ja sageli ei märka, kuhu meie raha kaob. Kohv kaasa, maitsev lõuna väljaspool kodu, automaatne kuumakse ühes või mitmes voogedastusteenuses, mille sisu me vahel isegi ei tarbi. Aasta vaates teevad kõik need väiksed kulutused kokku märkimisväärse summa. Proovi oma kulutused vähemalt kuu jooksul kirja panna ja tee seejärel otsused, millistest ostudest saaksid loobuda! Võibolla lahendab asja kvaliteetne termoskruus, kuhu saad kodus valmistada kohvi ja selle teele kaasa võtta – selline lahendus on nii loodus- kui rahakotisõbralik! Samuti saad ise söögi valmistada ja tööle järgmiseks päevaks kaasa pakkida. Vaata üle voogedastusteenused, mille oled tellinud, ja loobu sellistest, mida kasutad vähe või üldse mitte! Vali tasuliste filmide ja sarjade asemel hea raamat, võta see lähimast raamatukogust või osta kasutatult ja müü pärast läbi lugemist edasi!

4. Väldi impulssoste

Soodusmüükidest on raske mööda minna, kuid finantsplaneerimine nõuab distsipliini. Mõtle hoolikalt läbi, mida Sul vaja läheb ja esita endale järgmised küsimused, enne kui ahvatlevale sooduspakkumisele järgi annad:

  • Kas ma tõesti vajan seda või lihtsalt tahan seda?
  • Kui tihti ma seda eset kasutaksin?
  • Mida muud ma selle rahaga teha saaksin?

Vanasõna ütleb, et hommik on õhtust targem. Seda vanasõna on mõistlik järgida ka ostude puhul – sageli kaob impulssostu soov järgmiseks päevaks, seega ära kiirusta ja mõtle tegelikele põhjustele, miks midagi osta soovid.

5. Muuda esemed ja anded rahaks

Sissetulekuid saab suurendada asjade arvelt, mida Sa tegelikult ei vaja. Vaata enda ümber – mis on need asjad, mida Sa ei kasuta ning mille võiksid kellelegi teisele edasi müüa? Riided, raamatud, elektroonika... Asjad, millel pole Sinu silmis väärtust, võivad kellegi teise jaoks kasulikuks osutuda. Lisaks on taaskasutus samm keskkonnasäästlikuma eluviisi poole. Asjade müügist saadud raha ei tasu ära raisata, vaid pane kõrvale!

Mõtle ka läbi, millised anded ja oskused Sul on ning kasuta neid vabal ajal, luues seeläbi täiendava tuluvoo. Võib-olla oled andekas käsitöös? Ehk saad kellelegi abiks olla koristamisel? Ühenda meeldiv kasulikuga ning pane oma anded teenima.

Heade plaanidega homsesse

Säästmine pole alati lihtne, kuid sageli siiski võimalik. Koosta tegevuskava ja alusta vähemalt ühest ülalkirjeldatud soovitusest. Mõne aja pärast hinda, kuidas säästmine on õnnestunud. Pea meeles, et kannatlikkus on finantsplaneerimisel esmatähtis. Soovime edu!

Oled finantsteenuse pakkuja Holm Bank AS kodulehel. Enne iga lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.
© 2023. Holm Bank AS